PostHeaderIcon کاربرد فیلترها در عکاسی

( 6 رای )

فیلتر(UV)
معمولا در هنگام خرید دوربین اولین فیلتری که فروشنده خرید آن را به شما توصیه می کند فیلتر UV یا در اصطلاح محافظ است فیلتر های ماوراء بنفش فیلتر شفاف است و ورود  نور ماوراء بنفش را  به دوربین مسدود می کند، چون این نور نامرئی که توسط چشم انسان دیده نمی شود سبب ایجاد حالت مه وار(haziness)می شود  که به طرز محسوسی در برخی ازعکاسی های نور روز دیده می شود. اکثر فیلترهای UV  بر روی نور مرئی تاثیر نمی گذارند. برخی از فیلترهای UV "قوی"  بطور موثر کدورت جوی که در عکاسی دیجیتال وجود دارد و سبب ایجاد کمی خروج  از فوکوس و تاری بخشی از سوژه می شود را کاهش می دهند.

 

پلاریزان فیلتر(PL)
از فیلتر پلاریزه می توان برای تیره کردن بیش از حد معمول آسمان مورد استفاده قرار می گیرد و کنتراست بین ابرها و آسمان را افزایش می دهدو همانند فیلتر UV فیلتر پولاریزه مه در جو را کاهش می دهد. ولی کاربرد اصلی  فیلتر پولاریزه حذف بازتاب نور از سطح آب و شیشه است اگز زاویه دقیق انعکاس را روی فیلتر تنظیم کنید می توانید مطمئن شوید که انعکاس مزاحم را کاهش خواهید داد.

 

دو نوع از فیلتر پلاریزه وجود دارد: خطی و دایره ای- هر دو نوع فیلتر اثر مشابه دارند، فیلتر پولاریزه دایره ای نور ناخواسته اجسام شفاف مثل شیشه  را که بازتاب داده می شوند بهتر حذف می نماید.فیلتر تعادل رنگ (WB)
همانطور که می دانید، نور مرئی از طیف رنگ های متعدد ساخته شده است.  ودر هنگام عکاسی در زیر طیف های رنگی مختلف رنگ طبیعی عکس از بین می رود برای رفع این خطا تعادل سفیدی یا وایت بلانس انجام می شود. شما با استفاده از فیلتر های تعادل رنگ، رنگ نور منابع نور خود را تحت تاثیر قرار می دهید برای مثال نور روز آبی به نظر می رسد، در حالی که نور لامپ تنگستن به رنگ نارنجی مایل به قرمز به نظر می رسد دو فیلتر های استاندارد  85B (warm-up/orange filter)  و 80A (cool-down/blue filter)  برای جبران موازنه رنگ بکار می رود فیلتر 85B  برای نور روز که به عکس رنگ گرم (نارنجی ) اضافه می کند و فیلتر 80A به نور لامپ تنگستن  طیف سرد (آبی) می افزاید.

فیلتر خنثی (ND)
اتصال فیلتر  ND به لنز شما مقدار نور وارد شده به  لنز را کاهش می دهد  فیلتر ND هنگامی که تضاد بین بخش های سایه و روشن  تصویر بیش از حد است بکار می رود فیلتر ND همچنین می تواند  در شرایط نور زیاد ، دیافراگم  را باز تر و  یا سرعت شاتر را آهسته تر  نماید مانند زمانی که بخواهید در نور روز سوژه متحرک ، کشیده شود یا با بازکردن دیافراگم ، عمق میدان وضوح را کم کرد.

فیلتر نرم کننده  فوکوس (Soft)
فیلتر نرم کننده وضوح تصویر را کاهش  می دهد، و در عکاسی از فاصله نزدیک از چهره مردم مفید می باشد و پوستی  لک دار را  با پوست نرم و یکدست جایگزین می کند همچنین از این فیلتر می توانید درعکسبرداری منظره، معماری و بناهای تاریخی نیز استفاده کنید.فیلترهای عکاسی سیاه و سفید  (B & W)
فیلترهای خاص برای عکاسی سیاه و سفید با مسدود کردن طول موج خاصی از نور مرئی  کنتراست تصویر را افزایش  یا کاهش می دهند  فیلتر های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی فیلترهایی هستند که عکاسی سیاه و سفید بکار می روند  به عنوان مثال، فیلتر قرمز 25  ، جلو ورود نور آبی را می گیرند و سبب افزایش تیرگی آسمان  می شود. و سبب برجسته شدن ابرها می گردد و فیلتر سبز ، سبب تیره شدن  شاخ و برگ  های روشن می شود.

 
بیشترین بازدیدجدیدترین مطالب

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی


سایت های عکاسی


حاضرین در سایت
ما 12 مهمان آنلاین داریم
اعضای سایت
 mahan
 محمد عیسی حمیدی راد
 عطا
 mohammad khalaj
 ati_h
 hhmmss
 masoomeh
 hediyeh
 eiebttof78
 masi
 ali171
 mahdidoodoo